Vrijeme je za još jedno putovanje kroz zanimljivosti prirodnoga svijeta. Koja je najmanja žaba, koje su najglasnije životinje i u čemu je spori lori jako dobar pročitajte u nastavku.
1. Donedavno najmanja žaba na svijetu bila je brazilska zlatna žaba. Velika je samo 9.8 mm, a teška između 0.75 i 1.5 grama. Usporedbe radi, kovanica od 2 lipe je promjera 19mm i teži 0.92 grama. No nedavno je na Novoj Gvineji pronađena još i manja žaba latinskog imena Paedophryne amauensis. Odrasla je žaba velika samo 7.7 milimetara što odgovara veličini obične kućne muhe!
Novootkrivena žaba na kovanici radi usporedbe veličina 2. Fascinantan i prekrasan (na svoj osebujan način) – to je pravi opis za ovog pauka. Doslovan prijevod njegovog engleskog imena je «pauk koji sliči bijelom ptičjem izmetu», a to je prilično točan opis njegovog izgleda. Budući da izgleda kao nešto što (gotovo) nitko ne bi htio pojesti, grabežljivci ga ignoriraju pa on bez straha uživa na listovima. Pauk na listu izgleda poput izmeta ptice 3. Najbučnije životinje na kopnu su majmuni urlikavci. Njihov zov zvuči kao mješavina lavljeg rikanja i laveža pasa, a njime obilježavaju teritorij. Kad u zoru ili predvečerje skupina urlikavaca održava svoj koncert, njihova galama može se čuti i na udaljenosti od 5 kilometara! Buku majmuna urlikavaca poslušajte ovdje! Mužjak majmuna urlikavca u brazilskoj šumi 4. Najotrovniji pauk na svijetu je australski pogrebni pauk (Atrax robustus). Vrlo je agresivan, ima zube dugačke 6 milimetara te njegov otrov može ubiti čovjeka u vrlo kratkom vremenu. Često se zna naći i u blizini kuća i naselja! No bez brige, stanište ovog strašnog pauka je istočna Australija. Australski pogrebni pauk pokazuje svoje oštre čeljusti 5. Kao što im ime govori, spori lorisi kreću se sporo, oprezno i gotovo nečujno. Ako ovog slatkog polumajmuna uplašite, on neće pobjeći nego će se doslovce slediti i ostati priljubljen uz drvo. Tako nepomičan može ostati i do sat vremena! Simpatični spori lorisi posjeduju svojstvo koje se vro rijetko sreće kod sisavaca: otrovni ugriz. Otrove stvaraju u žlijezdi na laktu te ih miješaju sa slinom prije ugriza. Imaju jaki ugriz koji je u kombinaciji s otrovom prilično dobra obrana od neprijatelja. Prije odlaska u lov, majke ližu svoje mladunce i prenose im otrov na krzno da ih zaštiti dok nje nema. Spori loris uočen na grani u Maleziji
|